Prototyp motocykla sportowego

Prototyp motocykla sportowego został stworzony do celów marketingowych, reklamowych firmy Zortrax. Projekt miał przedstawić możliwości wykorzystania druku 3D w branży motoryzacyjnej przy budowie prototypów. Cały motor został zaprojektowany w technologi 3D i później przeniesiony na fizyczny motor za pomocą prototypowania w technologi FDM.

Menadżerem projektu był Piotr Czyżewski który odpowiadał za wdrążenie projektu w życie. Od designu którego sam jest autorem po całą organizacje przedsięwzięcia i finalne składanie prototypu.

Cały prototyp został wdrożony w 2 miesiące.

Prototyp motocykla sportowego
Prototyp motocykla sportowego

WORKSHOP

Cały prototyp został oparty na istniejącym modelu. Pozbyto się wszystkich części składających się na wygląd motoru. Na potrzeby nowego designu było trzeba zbudować własną konstrukcje ogona i baku, dzięki temu można było stworzyć nowy design całego motoru opierając się na istniejącej ramie, silniku, wahaczach i kolach.

Skanowanie

Kolejnym krokiem było zeskanowanie istniejącego modelu skanerami 3D. Dzięki tej operacji można było przejść do etapu tworzenia projektu na zeskanowanym parametrycznym modelu.

Design

Design motoru został zaprojektowany na przerobionej konstrukcji istniejącego motoru. Musieliśmy zmienić konstrukcje ogona i wyspawać własny zbiornik. Zaprojektowana od nowa została cala karoseria (owiewki ), rama ogona, bak, siedzenie i oświetlenie. W sumie 156 drukowanych elementów pozwoliło stworzyć nowy wygląd motoru.

Dość futurystyczny design wyróżnia projekt od innych motorów. Podłużne światła na przodzie wraz z lusterkami wychodzącymi prosto z przedniej obudowy dają agresywny wygląd i poprawiają aerodynamikę motoru. Kolejnymi charakterystycznymi elementami są chromowane elementy na bokach i chromowana konstrukcja pod bakiem i siedzeniem.

Celem projektu było stworzenie sportowego motoru opartego o technologie FDM. Ogon został skrócony a idea siedzenia dla pasażera została usunięta . Również kierunkowskazy które na torze nie są potrzebne i mogą negatywnie wpływać na aerodynamikę pojazdu nie zostały uwzględnione w projekcie. Cała bryła jest smukła agresywna i oprócz aspektów sportowych posiada również aspekty luksusowe jak chromy które rzadko widujemy w tego typu projektach.

Druk 3D

Cała karoseria Motoru została wydrukowana za pomocą technologi FDM. Wydrukowano 156 części z czego powstały 29 części składające się na wygląd motoru. Wydrukowane również zostały światła i siedzenie które zostało obłożone gąbką i obite skóra. Cały projekt został wydrukowany na 24 drukarkach.

OBRÓBKA & MALOWANIE

Aby motor mógł wyglądać jak wyciągnięty z salonu, wszystkie wydrukowane elementy było trzeba połączyć, obrobić i przygotować do malowania. Z wszystkich 156 wydrukowanych elementów przygotowaliśmy 24 elementy. Wszystkie elementy zostały wzmocnione matą szklaną. Po połączeniu wydruków, obróbce i przygotowaniu powierzchni do malowania można było zająć się malowaniem wszystkich elementów.

SKŁADANIE PROTOTYPU

Składanie prototypu było ostatnim etapem projektu. Mieliśmy do zamontowania na motorze wszystkie części składające się na nowy wygląd , owiewki, nowy bak , siedzenie i światła. Był to najbardziej ekscytujący etap, każda kolejna dodana cześć ujawniała prawdziwy charakter tego projektu.
Prototyp motocykla sportowego

Nazwa

PROTOTYP MOTOCYKLA SPORTOWEGO

Nasze zadanie

- Opracowanie projektu koncepcyjnego.
- Przeprowadzenie analizy wyboru technologii i      materiałów.
- Opracowanie projektu stylistycznego.
- Opracowanie modelu 3D. 
- Opracowanie modelu 3D CAD pod budowę łodzi.
- Budowa prototypu.

Rok

Projekt zrealizowany w 2018

Media